AIRBAG TAMİRİ

AIRBAG TAMİRİ

Airbag sistemi elektronik arızalarınızı( airbag makarası tamiri, airbag tesisatı tamiri vs. ) konusunda yıllardır tecrübeli GB Elektronik ekibi tarafından yapılmaktadır.

ABS – (ANTI LOCK BRAKING SYSTEM) – Acil fren durumlarında lastiklerin kilitlenerek Kayma Yapmalarını Önleyerek Fren Mesafesini Kısaltmayı Sağlayan Sisteme verilen kısa ad. ABS beyninin bir diğer bilinmeyen görevi daha vardır.

Airbag Beyni; aracın kaza esnasında sensörlerden gelen sinyalleri değerlendirerek kaza şiddetine göre araçta bulunan airbag mekanizmasını ateşleyerek ve emniyet kemer mekanizmasını içindeki bilyeler sayesinde emniyet kemerini geri sararak araç içinde bulunan yolcuların hayatını kurtarır.

Airbag beyni sadece aracın darbe aldığı yerdeki sensörlerle iletişim kurarak darbe alınan yere karşılık gelen airbeg’leri ateşleyen kumanda mekanizmasıdır.

Airbag beyninin diğer bir işlevi ise araçta bulunan airbaglerin kaza esnasında kullanıma hazır olup olmadığını gelişmiş sensörler ile airbag mekanizmasında bulunan elemanlarla iletişim kurarak önceden kontrol eder ve kullanıcıları olası aksaklıklara karşı önceden uyarır.

Bu sebeple kaza esnasında patlayan airbagler elektronik beyin mekanizması tarafından devre dışı bırakılıp tekrar kullanılamayacağını kullanıcıya uyarı ışıkları vasıtasıyla bildirir.

Airbag sensörlerinin aracın marka ve modeline uygun olarak araç airbegleri onlarıldıktan sonra, bilgisayar yardımı ile tekrar aktif hale getirilerek garantili bir şekilde çalışması sağlanır. Bu işlem firmamız tarafından araç üreticilerinin kullandığı orjinal bilgisayarlı sistemle, teknisyenlerimiz tarafından bilinçli bir şekilde yapılır.

Araçlarda CAN-BUS adı verilen bir iletişim ağı mevcuttur. Bu iletişim ağının ana parçası da ABS beynidir. Dolayısı ile ABS beyni bozulduğunda aracınızdaki CAN-BUS iletişim sistemide çökmüş demektir.

Bu iletişim ağının çökmesi sebebi ile aracınızda çeşitli arızalar ve haberleşme hataları meydana gelmeye başlar. Sonuç olarak ABS beyni hem güvenlik açısından hem de aracınızdaki CAN-BUS ağına bağlı diğer tüm parçaların sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir.

ELEKTRONİK PARK FRENİ TAMİRİ
GÖSTERGE TAMİRİ